Wakame

 

Mořská řasa WAKAME

Undaria pumatifida (doslova „mladý šátek“)

 

Wakame je dlouhá řasa s temně zelenými listy rostoucí v okolí japonského ostrova Hokkaidó. Daří se jí v chladné vodě silného oceánského proudění. Rostliny jsou 5 metrů dlouhé a rostou 6-12 metrové hloubce. Sklízí se od února do června pomocí dlouhých háků. Na pobřeží jsou namáčeny do vařící vody, pak do čerstvé studené vody a nakonec na šňůrách sušeny.

Jemné aroma předurčuje Wakame k jedné z nejvíce používaných řas. Velmi dobře se kombinuje s pozemskou zeleninou. Můžeme ji namočenou přidávat do salátů, je rovněž cennou součástí zeleninových polévek, zejména s misem. Podobně jako kombu změkčuje vlákna spolu vařených potravin a tím zvyšuje jejich stravitelnost. Obsahuje vyšší množství vápníku, vitamínu B a také vitamín C.

Je nepostradatelnou součástí japonských diet, v japonské lidové léčbě je známým prostředkem pro čištění krve a posílení krevního oběhu. Má pozitivní vliv na úpravu krevního tlaku. Pomáhá při všech srdečních chorobách.

Wakame posiluje játra, žlučník a páteř.

Miso polévka z wakame se po generace používá pro ženy na zotavení po porodu.

Wakame je velmi blízce příbuzná řase kombu, v některých receptech může řasu kombu nahradit. Stejně jako kombu při častější konzumaci zabraňuje šedivění vlasů. Wakame dodává tělu pružnost.

U nás v obchodech se zdravou výživou lze koupit i instantní wakame, která je velmi jednoduchá na přípravu. Na jednu porci miso polévky dáme jednu lžičku instantní wakame, nemusíme už vařit. Pro použití do salátů namočíme řasu na 5 min. do vody.

 

Nutriční hodnoty wakame ve srovnání s kravským mlékem - ve 100g je obsaženo:

 

wakame kravské mléko

vláknina 3,6 g 0 g

bílkoviny 12,7 g 3,5 g

vápník 1300 mg 118 mg

jód 25 mg 0 mg

niacin 10 mg 0,1 mg

vitamín C 15 mg 1 mg

100 g WAKAME dále obsahuje: 13 mg železa, 6800 mg draslíku, 260 mg fosforu, 140 jedn. vitamínu A ….

Mekabu- název v počítači je špatně k přečtení

Je to část kořenového systému wakame, pomocí něho se wakame rozmnožuje. Má velkou koncentraci minerálů, větší než všechny ostatní části wakame, nazývá se "králem wakame". Má velmi silné slané aroma a velmi tuhou konzistenci. Dá se používat stejně jako kombu. Po namočení do horké vody na 3 min. ji hned můžeme použít do salátů. Můžeme ji také přidat do fazolové polévky, získá tím výraznou chuť.

Chipsy - mekabu

mekabu otřeme vlhkým hadříkem, abychom odstranili zbytky soli. Rozehřejeme sezamový olej na 180°C a můžeme kousky mekabu fritovat. Přebytečný olej necháme odkapat na ubrousku, podáváme s citrónovou šťávou.

 

Dýňová polévka s wakame

3 šálky vody, 1/2 dýně Hokkaido, 1 cibule, 5 cm řasy wakame, 1/2 šálku uvařené rýže, 1 pl misa, petrželová nať, 2 pl kokosu.
Vodu s řasou wakame uvedeme do varu. Mezitím si nakrájíme na kostky dýni a cibulku na proužky, přidáme do vody a vaříme asi 20 min. Potom můžeme zahustit uvařenou rýží a dáme nastrouhaný kokos, miso, špetku soli a citrónovou šťávu. Vaříme ještě 5 min. Hotovou polévku zdobíme zelenou natí.

Okurkový salát

1 pl wakame namočíme a uvaříme ve vodě. Okurku nastrouháme, smícháme s řasou, osolíme, přidáme 1 pl oleje a trochu citrónové šťávy. Řasu wakame namočíme a vaříme s cibulí 15 min. Smícháme s jemně nakrájenou zeleninou (může být i oblanšírovaná) např. mrkev květák, brokolice, ředkev, kedlubna atd. Zalijeme tofu majonézou - kostka tofu, šťáva z jednoho citrónu, 2 pl sezamového oleje, 1 lž soli, voda, vše mixujeme nejméně 5 min.(Lze také koupit hotová ve zdravých výživách.)

Polévka s řasou wakame

Proužek řasy wakame, zelenina (cibule, mrkev, hrášek, petržel, kedlubna), 1 pl pasty miso, hrst rýžových nudlí
Do studené vody dáme řasu. Uvedeme do varu. Přidáme zeleninu a vaříme 5 minut. Přidáme nudle a miso. Necháme 3 minuty dojít.

 

Polévka WAKAME s kopřivami:

5cm řasy Wakame, 30 g mladých listů kopřivy, 2 dl sójového mléka, 2 dl vývaru z řasy KOMBU nebo ze zeleniny, 1 lžíce pasty miso. Wakame omyjeme a 10 min. máčíme ve vodě. Nakrájíme ji na malé kousky, vodu přivedeme do varu, vložíme řasy, nakrájené listy kopřiv. Vaříme 20-30 min., až jsou měkké. Polévku odstavíme, vlijeme do ní rozmíchané miso a ohřáté sójové mléko. Necháme asi 2 min. společně prohřívat, ale už nevaříme.

 

Salát z WAKAME a okurek:

200 g okurek nakrájených na kolečka, 20 g Wakame namočených, uvařených a nakrájených na plátky, 1 lžička sezamového oleje, mořská sůl. Okurky osolíme a necháme stát půl hodiny, pak je promícháme s řasami a se zálivkou z wakamového láku a sezamového oleje. Opražené WAKAME se používají i jako koření rozdrcené na prášek.