Mouky

 

Špaldová mouka celozrnná BIO
Ze špaldové mouky lze vařit, péct různé pokrmy, dodá jim výjimečnou chuť. Výborná je do koláčových těst, ale i do polévek, kaší i na běžné zahuštění omáček. Chléb s přídavkem špaldové mouky má výraznou chlebovou vůni, velký objem, popraskanou kůrku, výborně chutná a dlouho vydrží vláčný a čerstvý. Špalda je prastará nešlechtěná obilnina výjimečná svým složením a zajímavou ořechovou chutí. Obsahuje kvalitní lepek, je bohatá na bílkoviny (16%), kvalitní tuk (2,5% s vysokým podílem nenasycených mastných kyselin), vlákninu a hořčík. Nezatěžuje trávicí ústrojí.
V prodeji BIO i konvenční, hladká i hrubá.

 

Žitná mouka celozrnná BIO

Žitná mouka je základní složkou chleba, perníků a perníkových produktů. Pražená semena jsou prodávána jako tzv. žitovka nebo jsou základem tmavé kávoviny (melty). Nutriční hodnota žita je velmi vysoká. Obilky obsahují asi 70% sacharidů, 9-15% bílkovin, 1,5% tuku, vlákninu a pestrou škálu minerálních látek (draslík, fosfor, železo, síru, fluor a další). Je známo, že žitná mouka celozrnná blahodárně působí mimo jiné na činnost střev, proti zácpě, hemoroidům a nádorům.
Celozrnná mouka je namleta z celého zrna žita. Obsahuje tedy mimo bílkovin, sacharidů a tuků také vlákninu, minerální látky z klíčků a vitamíny.
Použití: na vaření i pečení (kynutá i třená těsta - housky, knedlíky, pizza, perník....) Podobné použití jako u celozrnné mouky pšeničné.

 

Pšeničná mouka BIO

Pšenice je u nás nejpěstovanější obilninou. Je rozhodujícím zdrojem energie, sacharidů a rostlinných bílkovin, ale i významným dodavatelem některých minerálních látek (vápník, železo, fosfor) a vitaminů skupiny B, především thiaminu. Nejpodstatnější podíl pšenice tvoří sacharidy. Velmi cenné jsou také pšeničné klíčky. Ty obsahují všechny vitaminy skupiny B, vitaminy A, C, D, a E. Mouka je namleta z celých pšeničných zrn. Obsahuje tedy mimo bílkovin, sacharidů a tuků také vlákninu, minerální látky z klíčků a vitamíny.
Použití: vhodná pro přípravu prakticky všech druhů těst (litá, kynutá, linecká). Díky vysokému obsahu lepku, těsto drží "pohromadě" bez zbytečného přídavku vajec (využití při přípravě těst "bez cholesterolu").

V prodeji:

  • Pšeničná mouka SPECIÁL celozrnná BIO
  • Pšeničná mouka GRAHAM celozrnná BIO
  • Pšeničná mouka BIO hladká
  • Pšeničná mouka BIO polohrubá

Ječná mouka celozrnná BIO

Ječnou mouku lze použít na vaření a pečení ve formě příměsi (cca 20%) do běžné mouky na zlehčení a zvýšení svěžesti, zejména do knedlíčků, zavářek, omáček, pudinků a krémů. Ječmen není chlebovinou, obsahuje málo lepku, ale používá se na pečení plochých chlebových placek. Ječmen je velmi posilující a lehce stravitelný. Ječné zrno je především zdrojem sacharidů (75-85%) a bílkovin (11-13%), v menší míře tuků (cca 2-3%). Důležitý je obsah vitamínů (zejména skupiny B a E, kyselina pantotenová, listová, biotin) a minerálních látek, zvláště křemičitanů.

 

Kukuřičná mouka hladká BIO

Původním domovem kukuřice je tropická a subtropická oblast Jižní a Střední Ameriky. S jejím pěstováním začali Aztékové a Mayové asi před 6 000 lety. Tyto starověké národy položily základ dnešní mexické kuchyni, která by se bez kukuřice vůbec neobešla. Používaly ji na přípravu kaší, koláčů i polévek a stala se hlavní surovinu pro výrobu typického mexického jídla tzv. tortill.

Podle východní medicíny působí tato obilovina příznivě na srdce, podporuje tvorbu krve, zdravý vzhled pleti a kvalitu vlasů.  Říká se, že kdo jí kukuřici, má radost v duši! Díky vysokému obsahu vitaminu B1 a manganu je vynikajícím přírodním uklidňujícím prostředkem, který zároveň posiluje schopnost soustředění a mentální výkonnost. Dále kukuřice obsahuje hodně železa (pro krvetvorbu), hořčíku (pro činnost svalů a srdce), zinku (pro zdravou pokožku a vlasy) a selenu (pro dobrou imunitu). Kukuřice je přirozeně bezlepková potravina, a proto je hojně využívána v bezlepkových dietách.

V současné době je vysoké procento konvenčně pěstované kukuřice geneticky modifikováno (GMO). Proto při výběru kukuřičných produktů upřednostňujte ty v kvalitě bio. Máte tak jistotu, že z GMO vyrobeny nebyly, protože to je v ekologickém zemědělství zakázáno. V sortimentu PRO-BIO naleznete výrobky z kvalitní bio kukuřice a to ve formě mouky, krupice, těstovin a křupavých snacků.

 

Pohanková mouka BIO

Pohanka není typická obilnina, patří mezi rostliny rdesnovité. Je však k obilninám běžně řazena, protože jsou její semena moučnatá a používají se také k výrobě mouky.

Pohanka pochází z chladných oblastí střední Asie a traduje se, že dodává silnou teplou až prohřívající energii. Proto je pohanka vhodná strava zejména v zimním období a pro těžce pracující lidi. Do Evropy se dostala v době středověku a v 16. století patřily pokrmy z pohanky k těm nejoblíbenějším v českých zemích.

Tato nutričně bohatá plodina naše tělo obohatí o vitaminy řady B, aminokyseliny a vlákninu. Posiluje naši imunitu a tvrdí se o ní, že podporuje také sexuální funkce. Je vhodná k detoxikaci organismu, při silné a dlouhé menstruaci a při vředových onemocněních. Pohanka je ceněna především pro svůj vysoký obsah vitaminu P (rutinu), který zvyšuje pevnost a pružnost cév. Pohanka je přirozeně bezlepková potravina, vhodná pro celiaky.
Mouka z pohanky je lehce stravitelná, s obsahem vlákniny, vitamínů a minerálů. Použití: vhodná na vaření a pečení - noky, palačinky, knedlíčky, pomazánky; jako příměs do běžné mouky na zvýraznění chuti.

 

Amarantová mouka

Amarantová mouka je vhodná k přidávání při přípravě chleba, pečiva a dalších potravin jako obohacení jídelníčku v ideálním poměru 20% k mouce klasické. Obsahuje kvalitní bílkovinu s esenciálními aminokyselinami, což zaručuje kvalitní zdroj energie, dále obsahuje složené cukry, tuky s vysokým zastoupením nenasycených mastných kyselin, cukry a kvalitní vlákninu. Amarantová mouka je vhodná pro osoby s celiakií, potravinovou alergií i pro děti jako náhrada za pšeničnou mouku při zavádění nemléčné stravy v dětské výživě. Bílkovina amarantu je svou kvalitou podobná bílkovině živočišné, amarant však neobsahuje cholesterol. Obsažená vláknina i škrob jsou i vhodné k předcházení zácpy a jejich komplikací.

 

Rýžová mouka

Rýžová mouka je hrubší než rýžová moučka. Obvykle bývá pražená. Neobsahuje lepek, proto je vhodná pro bezlepkovou dietu. Při pečení se obvykle míchá s jinými druhy mouky.

Rýžová mouka je dobrým zahušťovadlem. Často se využívá k přípravě sladkých ale nepečených dezertů. Rýžová mouka zvyšuje objem a pojivost směsí.

 

Cizrnová mouka

Cizrna - (římský hrách, cícer, chickpea) luštěnina tvořící drobná hranatá zrnka nažloutlé barvy. Je dobrým zdrojem bílkovin a vlákniny. Z minerálních látek obsahuje nejvíce draslíku, vápníku, hořčíku a manganu. Z vitamínů v ní najdeme zejména karoten a kyselinu listovou. 

Mouku lze použít jako základ pro polévky nebo jako přísadu do luštěninových a zeleninových směsí, při zahušťování.
Cizrna je využitelná při mnoha druzích diet: bezlepková, diabetická, s omezením solí, nízkokalorická, bez cholesterolu, s vysokým obsahem vlákniny. Doporučuje se zvláště pro děti, těhotné ženy a celiaky. Kvalita semen je daná vysokým obsahem sacharidů, bílkovin a vlákniny.

 

Jahelná mouka

Jáhly vznikají odstraněním svrchní slupky obilniny zvané proso. Vedle pšenice a ječmene je proso nejstarší kulturní plodinou. Historicky doložené údaje o jeho pěstování pocházejí z Číny už z doby kolem roku 3 000 před naším letopočtem. Proso bylo jednou z hlavních obilnin starých Slovanů, kteří ho konzumovali v podobě výživných kaší, placek a polévek.